Effective solutions

E-Learning ve İçerik Görselleştirme

İçerik görselleştirmede konuyla ilgili resim, şema, video ve animasyonlara ihtiyaç duyulur. Herhangi bir konuyu işlerken bunlardan toplamda belki yüzlercesini kullanmanız gerekecektir. Görselleri çoğu kez internet ortamından sağlama yoluna gideriz. Konuyla tam uyuşmayan, gereksiz ayrıntılar barındıran veya telif sorunları taşıyanları elediğinizde çoğu zaman geriye içinize sinecek malzeme kalmadığını görürsünüz.

Çok sıkıştığınızda bir parmağı çenesinde, yukarı bakarak gülümseyen bayan resimlerinden (bunların yüzlerce versiyonunu bulmanız mümkündür) birini alır ve baktığı yöne yerleştireceğiniz konu başlığı ile durumu kurtarmaya çalışırsınız ama nereye kadar? Laf aramızda, bu aslında görselleştirmede “sınıra geldiğinizin” de itirafıdır.

.

gorsel01
.
Bulabildiğiniz görseller ne kadar özenle seçilmiş olsalar da farklı kaynaklardan çıktıklarını hemen belli ederek katılımcılarınızın aradıkları o özenli “kurumsal kimlik” beklentisinin çok uzağında kalırlar. Çünkü onlar kendi ortamlarında, kendi kıyafetlerinde, kendi ekipmanını kullanmakta olan, tamamen kurumlarına ait görselleri bekleyeceklerdir. Büyük marka olmanın gereği budur.

Elinize bir fotoğraf makinesi alarak kendi çalışma alanlarınızda çekimler yapmaya çalışmanın ayrıca sorunları vardır. Çok zaman harcamayı, iş akışını bozmayacak uygun zamanları kollayarak zahmetli ön düzenlemeler yapmayı gerektirir. Buna rağmen doğru açıyı, ışığı tutturabilmek, sadece belli yükseklikleri kullanabilmek, konunun tüm elemanlarını tek kareye sığdırma zorluğu, (efradını cami) ister istemez görüntüye girecek yığınla gereksiz ayrıntı (ağyarını mani) yüzünden sıkıntılar yaşanır. Ertesi yıl yeni bir kurumsal düzenlemenin ardından elinizdeki fotoğraf ve videolar bir anda anlamlarını yitirebilirler.

Ama durun bakalım…

Bilgisayar teknolojisi dediğimiz şey tam da bu zorlukları kolayca aşabildiği için gerekli değil mi zaten…

Peki, size gerekecek tüm ortamları gerçeği ile bire bir aynı olacak şekilde ama tamamen sanal dünyada oluştursanız… Bilgisayarınızın içinde “çekim platoları” dizayn etseniz ve gerektiğinde bu platonun herhangi bir noktasına geçerek tam da istediğiniz açılardan fotoğraflar alabilseniz… Üstelik tek tık ile dilediğiniz noktadan ışığı vererek, dilerseniz yerden 1 santim, dilerseniz uçak irtifasından çekimler yapabiliyor olsanız… Görüntüye gereksiz hiçbir şeyi almadan… Gerçek ortamda bakış açınızı son derece kısıtlayacak olan örneğin sütunlardan, dilerseniz duvarlardan bile tek tıklama ile tamamen kurtulabiliyor olsanız… Yine, birkaç tıklama ile dilediğinizde platolarınızı gönlünüzce değiştirip güncelleyebilseniz…

Peki insan modelleri nasıl ayarlayacağız?

Çok kolay!

Tabi ki bilgisayar ortamında…

Oradaki hazır karakterlerden birini alacak, yüzünü, kilosunu, yaşını, elbiselerini istediğimiz gibi, hem de sadece “sürükle – bırak” mantığıyla uyarladıktan sonra almasını istediğimiz pozu da belirleyecek ve önceden hazırladığımız platomuzun içine yerleştireceğiz. Artık dilediğiniz açıdan dilediğiniz kadar foto gerçekçi resimler alabilirsiniz.

.

plato1

.

plato2

.

plato3

.

plato4

.

plato5

.
Dilerseniz, bu modellerinizi -üstelik yüz mimikleriyle birlikte- konuşturabiliriz de…

Farkında mısınız, “animasyona” geçtik..

Birden fazla model kullanarak aralarında diyaloglar oluşturmak çocuk oyuncağı. Daha karikatürize ortamlar ve modeller kullanmak da mümkün elbette. Canlı modeller kullanmanın beraberinde getireceği yığınla sıkıntıya son… Dilerseniz, modellerinize yine kendinizin belirleyeceği gerçek kişilerin yüzlerini monte edebilir, bu yolla örneğin başarılı çalışanları ödüllendirebilirsiniz.

Aşağıdaki videomuzu tıklayarak izlediğinizde siz de göreceksiniz. Bilgisayar teknolojilerinin ulaştığı nokta itibariyle bütün bunları yapabilmek artık PowerPoint’te sunum hazırlamak kadar kolay!

Hepsi bilgisayarınızda depolanmış bekleyen bu profesyonel ve kurumsal görselleri artık sadece eğitimlerde değil, afişlerde, prosedürlerde hatta reklamlarınızda kullanabilirsiniz. Yöneticilerinizin gözünde daha profesyonel, personelinizin gözünde de artık daha kurumsalsınız.

Laf aramızda, benzeri olmayan bu eğitimi size kurumunuz hediye etti. Artık siz de bir “içerik görselleştirici” eğitim mensubusunuz. Sektörde çok kıymetlisiniz.

Ne dersiniz? …

Güzel olmaz mıydı? …

.


gorsel02

.

SSS : Sık Sorulan Sorular

Bu bölümde bize gelen soruları cevaplamaya çalıştık.

E – Learning (E – Eğitim) Hazırlama Eğitiminin İçeriği Nedir?

Temel olarak eğitsel içerik görselleştirme ve bu içeriğin e-learning paketi haline getirme konularını kapsamaktadır. Yani, e-learning / bilgisayarlı uzaktan eğitim modülleri hazırlama için gerekli tüm aşamalar içerikte yer alır. Eğitim ana başlıkları aşağıdaki gibidir.

Üç boyutlu sanal mekanlar oluşturmak
Üç boyutlu sanal modeller oluşturmak
Resim işleme
Animasyon
Video işleme
Intro (Giriş videosu)
PowerPoint
SCORM modül
E-Sınav

İçeriği LMS Uyumlu Modül Haline Getirmeyi Öğrenecek Miyiz?

Tabi ki… Kurs bitiminde ürettiğimiz içeriği SCORM formatında paketleyebiliyor olacağız. Bu modül etkileşimli ve e-sınavlar (quiz) içeriyor olacak. Katılımcıların istatistikleri elinize ulaşacak. Bu modül e-learning ve e-sınav konusunda bilinen tüm özellikleri içeriyor olacak.

E Lerning Hazırlamaya Dair Tüm İşlemler Tek Bir Yazılımla Mı Gerçekleştiriliyor?

Hayır! Henüz bu derecede kapsamlı bir e-learning hazırlama programı mevcut değil. Birden fazla yazılım kullanacak fakat bunların hepsinde de sadece işimize yarayacak özellikleri öğreneceğiz. Her programdan bizim için gerekli olanı alıp çıkacağız. O yüzden eğitim kolay ve eğlenceli olacak. Komet olarak 5 yıldır tüm görselleştirme ve e-learning yazılımlarını izliyor, bu amaca hizmet eden, diğerleriyle en fazla uyumlu olanları seçerek bir potada eritiyoruz.

Kullanılan Yazılımlar Ücretli Midir?

Yazılımların birçoğu ücretsizdir. Ücretli olanların her bir katılımcı için maliyeti çok düşük seviyelerdedir. Onları seçerken bu yönlerine özellikle önem veriyoruz.

Piyasada Benzer Kurslar Bulabilir Miyiz?

Böylesini hayır! Mevcutta e-learning alanında ve entegre olduğu iddia edilen yazılım paketleri için kurslar varsa da bizim önerdiğimiz “üç boyutlu sanal çekim platoları” yaklaşımına hizmet eden ve bunu yüzlerce yazılım arasından en uygunlarını bir araya getirerek yapan dünya üzerinde başkaca bir kurs bulunmamaktadır. Üç boyutlu sanal platolar yaklaşımımızın yakında sektörde belirleyici bir yer edineceğine eminiz.

İçerik Görselleştirmeci Olmanın Bana Katkısı Ne Olacaktır?

Eğitim departmanlarında görevliyseniz bu eğitimin ardından adeta tek başınıza bir departman olacaksınız. Kurumunuz artık “çok şapkalı organizasyonlar” formülünün sonuca ulaşmadaki verimsizliği ile boğuşmak zorunda kalmayacak. Üstelik, içerik görselleştirmeci olmak aynı zamanda geniş bir yelpazede iş kollarının ihtiyaç duyduğu ideal “home office / evden çalışma mesleklerinden” biri ve hayatınız boyunca büyük keyifle sürdüreceğiniz bir hobidir. Bu eğitimin ardından, dilerseniz kendi animasyon filmlerinizi, fotoromanlarınızı, afişlerinizi tasarlayabilirsiniz. Bu alanda üst sınır kendinizsiniz.

Yazılımlar Üzerinde Çalışacağımıza Göre Her Katılımcıda Bir Bilgisayar Olması Gerekecek Mi?

Elbette! Üstelik bu bilgisayarların donanım bakımından nispeten güçlü cihazlar olmalarında sayısız fayda var. Taşınabilir bilgisayarlar arzu edildiği takdirde Komet eliyle sağlanabilmekte ve kurs süresince katılımcılar tarafından daha çok uygulama yapabilmelerini sağlamak amacıyla beraberlerinde evlerine götürülebilmektedir.

Eğitim Programı İş Akışımızı Aksatacak Mı?

Kursiyerlerimizle sadece onların belirleyecekleri hafta sonları bir araya geleceğiz. Eğitim toplamda 15-20 gün arasında bir süre alacak. Arzu eden kurumlarda eğitimin hafta içi günlerde yapılması da mümkündür. Her bir yazılımın öğretimi ardından katılımcıların bol uygulama yapabilmelerine fırsat vermek üzere araya en az bir haftalık boşluklar konulmasını isteyeceğiz.

Ben Çöpten Adam Bile Çizemiyorum; Bu Güzel Görüntüleri Nasıl Oluşturabilirim?

Çöpten adam çizebiliyor olmanız bile gerekmiyor. Bu yazılımlarda her şeyi sürükle bırak yöntemi ile halledebildiğinizi göreceksiniz. Onları büyük bir özenle seçtik. Çok keyifli bir atölye çalışması olacağını bilmelisiniz.

Kursunuz Kişisel Katılımlara Açık Mıdır?

Bu aşamada maalesef hayır! Şimdilik sadece kurumsal taleplere yanıt verebileceğiz. Bu konuda da hazırlık çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Kurs Sonrası Kendimi Daha Fazla Nasıl Geliştirebilirim?

Kursumuzun güzel yanlarından birisi de bu… Orada belli bölümlerini öğrendiğiniz ve yapısına alıştığınız programların kalanı üzerinde artık kendi çabanızla da rahatlıkla ilerleyebilir, giderek daha profesyonel bir görselleştirmeci olabilirsiniz. Aslında, ister istemez zaman içinde o noktaya doğru ilerlediğinizi siz de göreceksiniz.

.

.