Effective solutions

Terapötik Kartlar ile Şirket Terapisi Eğitimi

Terapötik kartlar (*) eşliğinde bireysel ve grup çalışmaları yapılarak farkındalık kazanılması, çalışanlar arasında kaynaşmanın sağlanması, kişiler ve ekipler arasında empati kurulması, yaratıcılık bakışının beslenmesi, ekip halinde ürün meydana getirme hazzının yaşatılarak öneminin kavratılması.

Atölye uygulamaları esnasında katılımcılar öncelikle kendilerini daha iyi tanıyacak, ekip içerisindeki yer ve tavırlarını gözlemleyerek iş hayatlarındaki davranışlarını analiz edebilecek, başarılı bir çalışan ve takım arkadaşı olmada güçlü ve zayıf yönlerini görebilecek ve stres yaşadıkları konuların nedenlerini ve nasıl aşabileceklerini öğreneceklerdir.

Eğitim (Atölye Çalışması) İçeriği

Diyafram açma, nefes egzersizi
Gevşeme ve güvenli alan çalışması
Terapötik kartlar üzerine kuramsal bilgi
ATÖLYE / Grup resmi sınırlar, bireysellik, takımdaşlık, grup bütünlüğü, günlük hayattaki karşılıkları
ATÖLYE / Grup hikayesi, rollerin dağılımı, sınırların çizilmesi, liderlik, ekip olabilme, yaratıcılık
Stres yönetimi
Oluşturulan ürünlerin sergilenmesi

.
Eğitmen : Şenay UÇAR

.
(*) Terapötik Kartlar (Therapeutic Cards)

Terapötik kartlar tecrübeli bir rehber eşliğinde bireylerin kendilerini yine kendi yorumları üzerinden daha iyi tanımalarına ve ifade edebilmelerine yaptıkları eşsiz katkılarıyla kısa sürede haklı bir şöhret ve yaygınlık kazandılar.  

Terapötik kartların ülkemizde yeterince vurgulanmayan temel uygulama alanlarından biri de grup rehabilitasyonu yönüdür. Eğitsel oyunlar, atölye çalışmaları üzerinden grup bilinci ve ekip ruhunu güçlendirerek grup üyeliğini teşvik eden, kolektif uyum ve ortak yaratıcı çalışmayı besleyen eğitimlerde diğer grup üyelerinin rolleri de yaşanacağı için mesleki açıdan oldukça önemli deneyimler ve farkındalıklar elde etme olanağı doğmaktadır.

Dünya genelinde sosyal çalışmalar, farklı sektörlere yönelik ekip eğitimleri, yazım ve tiyatro atölyelerinde kullanım alanları bulunan terapötik kartlar canlı atmosfer yaratan eğlenceli oyunlar ve keyifli atölye çalışmaları yoluyla iç etkileşimi geliştirmeye dönük eğitimlerde de çok verimli sonuçlar üretmekte, ekip olarak yaratıcı projeler geliştirilmesinin önünü açmaktadır.

terapotik_kartlar_egitim